Antika Halı Alımı

antika-halı-alımı

Eskiler ne demişler; “eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı.” Fakat bu atasözü günümüzde böyle değil. Yaşam alanlarımız ne kadar modern mimari anlayışla yapılırsa yapılsın, geçmişe duyulan özlem ve antika merakı yüzünden insanlar artık antika halılara büyük rağbet göstermektedirler.

Herkesin bildiği gibi her eski halı antika halı değildir. Bir halının antika olduğunu dolayısıyla değerini belirlemede birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır. Antika halının değerini belirleyen kıstaslara sırayla bakacak olursak ilk sırada halının yaşı göze çarpıyor. Bir antika halı diğer etkenleri göz ardı etmeksizin yaşı ile değeri arasında büyük bir ilgi vardır. İkinci sırada ise halının dokunmuş olduğu yöresi göze çarpıyor. Örnek olarak Bir Türk Halısı, bir İran Halısı ya da bir Nepal halısı menşei olarak büyük bir değere sahiptir. Üçüncü sırada ise halı üzerindeki nadir bulunan ve dönemini yansıtan desen ve motifler halının değerine değer katmaktadır. Bir diğer önemli kıstaslardan bir tanesi ise halının dokunduğu dönem itibariyle çok nadir bulunması bir diğer deyişle aynısından daha fazla dokunmamış olması halıya değer katmaktadır ve son olarak antika halının boyutu da halının değerini etkileyen bir diğer etkendir.

Gelelim herkesin merak ettiği soruya; “İnsanlar neden antika halı almalıdır?”. Bu sorunun cevabı ise oldukça basit. Eski olan her şey aksi sebepler olmadıkça değerlidir. Öyle ki müzelerde sergilenen birçok eserin değeri milyar dolarlarla ölçülebilmektedir hatta bazılarına paha biçilememektedir. İnsanlar antika halı alarak yaşam alanlarının başköşesine koymalarının sebebi, insanlarda genel olarak eskiye karşı olan dayanılmaz meraktır. Bir yaşam alanı ne kadar modern anlayışla dizayn edilmiş olursa olsun, tek bir parça güzel bir antika halı tüm dikkatleri üzerine çekecek bir albeniye sahip olabilir. Antika halı alanlar sadece halının işlenmesine, desenlerine bakarak hatta kokusunu koklayarak bile antika halılardan haz almaktadırlar.

Antika halı alımında kişinin dikkat edeceği en önemli hususlardan bir tanesi antika halıyı almış olduğu kişinin ya da yerin bu konuda bilgi sahibi olması gerektiğidir. Güvenilir firmalardan alışveriş yapmak ise antika halıyı alan kişi için ileride çıkabilecek sorunların çözümü için son derece önemlidir. Maalesef ki her sektörde olduğu gibi bu sektörde de iyi niyeti kötüye kullanan insanlar oldukça fazladır.

Antika halı sektöründe bir diğer konu ise; elinde antika halısı olup bunu satmak isteyen kişiler nereye gideceklerini, kime danışacaklarını ya da kimlere antika halıyı satacaklarını bilememektedir. Elinde antika halısı olan kişilere ısrarla tavsiye edeceğimiz üzere bu tür alışverişleri firmalarla dolayısıyla sektör hakkında detaylı bilgiye sahip kişilerle ile yapmanızdır. Elinizdeki antika halının değerinde satılabilmesi için bu olmazsa olmaz kurallardan bir tanesidir.

Antika halı bir diğer deyişle tarihi halı alanlar sektörü son zamanlarda ülkemizde oldukça yaygınlaşmıştır. Fakat maalesef her sektörde olduğu gibi bu sektörde de işten anlamayan insanlar bulunmaktadır. Bu işi gerçek anlamıyla yapan ve sektör hakkında büyük bilgi sahibi kişilerden birisi de Murat Aydoğan’dır. Murat Aydoğan’ın antika halı sektörü üzerine yoğunlaşmış olan firması Aydoğan Ticaret konusunda uzman ekibiyle birlikte antika halı meraklılarının sorularına yanıt vermektedir. Unutmadan söylemek gerekirse Murat Erdoğan ve profesyonel ekibi sadece ticaret anlamında değil her konuda sorularınıza yanıt alabileceğiniz bir kişidir. Murat Aydoğan tarihi ve antika halı üzerinde sadece Türkiye’nin belirli yerlerinde değil Türkiye’nin tamamına hizmet veren bir antika halı üstadıdır. Antika halı alımı , El Dokuması Halı Alımı ve tarihi halılarla ilgili aklınıza gelebilecek her türlü soruyu 0532 407 75 67 numaralı telefondan Murat Aydoğan’a doğrudan sorabilirsiniz.

Antika Halı Alanlar yazımızı okumak istermisiniz ?

Antika Halı Alımı için 5 yorum

  1. Geri izleme: Antika Halı Alımı | Antika Halı Alanlar

  2. Geri izleme: Ankara Antika Halı alanlar | Kimdir ve Nasıl Yapılır Kim Şarkıları

  3. Geri izleme: Dokuma Halı Satınalanlar

  4. Geri izleme: Ankarada Antika Alan Yer

  5. Geri izleme: ikinci el halı alanlar Ankara - İkinci El Eşyacılar – 2 El Eşyacılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir