Bünyan ve Yahyalı Halısı Alanlar

Ankaranın Antika Halıcısı

Çankaya Antika Halı Alanlar - el dokuma halı alanlar

Uzun kuşaklardan kalan mirası devam ettiren Aydoğan Ticaret antika halı ve tarihi halı alanlar denildiğinden Ankara da ilk akla gelen firma olma özelliğini korumakta ve antika halı alımında en doğru tercihiniz olmaktadır.

Antika halı kilim alımı tecrübe ve profesyonellik isteyen bir iştir ve eğer antika halılarınızı satmak isterseniz profesyonel bir firma ile çalışmak sizinde en doğal hakkınızdır. Eğer sizde Bünyan Halısı Alanları arıyorsanız Aydoğan Ticaret doğru tercih olacaktır. Kayserinin tarihi dokularını taşıyan ve bu halıların değerini bilen profesyonel ekibimiz size ne doğru fiyatı sunacaktır.

Bünyan ve yahyalı halılarınızı satmak için hemen arayın

0 532 407 75 67

0 535 625 63 40

0 312 311 72 70

0 312 311 72 14

Bünyan Halısı :

6

Kayseri ve çevresinde dokunan halılar, Türk halı sanatının önemli bir bölümünü oluşturur. Kayseri halıları, Bünyan ve Yahyalı halıları olarak iki bölümde karşımıza çıkmaktadır. Bu halılar, incelikleri yanında geleneksel motiflerin sürdürülmesi açısından da halı dokuma sanatının gelişimini belgeleyen eserlerdir. Bünyan halısının çözgüsü pamuk olup, dokusu yün ve floştur. Yaygın olarak doğal renkler, beyaz, siyah, gri, mor renkler kullanılır. Zeminler kırmızı, mavi ve lacivert tonlarındadır.

Minder, yastık, taban, sedir halıları olarak boylarına göre sınıflandırılır. Yahyalı halılarını Bünyanhalılarından ayıran en önemli özellik hem çözgüsünün hem de dokuma ipinin yün olmasıdır. Geometrik motifler ve çiçek motiflerinin kullanılması, iplerin tamamen kök boya ile renklendirilmesi de Yahyalı halılarının ayrı bir özelliğidir.

Yahyalı halıları desen özelliklerine göre, kemerli, göbekli, mihraplı, dabazlı ve iç göbek olarak sınıflandırılır. Bordürler 3 veya 4 olabilir. Geometrik motiflerin kullanıldığı Yahyalı halılarına ait desenlerin16. yy. başlarına kadar dayandığı anlaşılmaktadır. Kullanıldıkça değerleri artan Kayseri halıları çok yaygın olarak dokunmaktadır. Kayseri yöresi kilimleri, Anadolu’da dokunan kilimlerin bir çoğu ile aynı özellikleri taşımakla birlikte, kendine has bir yapıya sahiptir. Kullanılan motifler, çinide, mermerde, oymacılıkta hatta tezhipte kullanılan motiflerle benzerlik gösterir. Kilimde kullanılan dokuma tekniğinin gereği olarak motifler, köşeli geometrik biçime dönüşmüştür.Diğer yöre kilimlerine bakıldığında dokuyan kişilerin sabır ve yeteneklerine hayran kalmamak mümkün değildir. Yaygı, perde ve çuval olmak üzere dokunan kilimler daha sonra kullandıkları yere göre isimlendirilirler. Kayseri yöresinin ünlü Sarız ve Yahyalı kilimleri kendine has özellikleriyle,Çubuklu, İbikli,Papatyalı, Nalçalı, Sandıklı, Kırkbudak, Kalaycı, Yusuflar, Yörük ve Avşar kilimleri olarak adlandırılırlar.

1235

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir